Nemzetközi robotprogramozási verseny: cseh, lengyel és határon túli magyar csapatok a döntőben

Nemzetközi robotprogramozási verseny: cseh, lengyel és határon túli magyar csapatok a döntőben

Két cseh, egy lengyel és egy szlovákiai magyar csapat képviseli majd a közép-európai régiót a First Lego League nemzetközi robotprogramozási versenysorozat müncheni döntőjében, miután ők szerepeltek a legjobban a szombaton késő estébe nyúló debreceni regionális elődöntőben – tájékoztatták a szervezők vasárnap az MTI-t.

A First Lego League robotprogramozási versenysorozat közép-európai elődöntőjét a debreceni Agora Tudományos Élményközpontban rendezte meg a National Instruments a Virtuális Műszerezésért Alapítvány. A nemzetközi erőpróbán hat magyarországi és három határon túli magyar csapat mellett Szlovákia, Csehország és Lengyelország legügyesebb műszaki érdeklődésű középiskolásai is ringbe szálltak saját programozású autonóm robotjaikkal.

A versenysorozat jó példája, hogy milyen módszerekkel kelthető fel a középiskolás korosztály érdeklődése a természettudományi tárgyak iránt: világszerte 80 országban mintegy 265 ezer diákot mozgat meg a verseny, amely a sikerélményeken túl alkalmazható ismeretekhez juttatja az indulókat.

A visegrádi országok 20 legjobb, 3-10 tagú csapata a közép-európai elődöntőben is a szokásos négy versenyszámban mérte össze kreativitását és felkészültségét. A nemzetközi zsűri értékelte a programozott robotok designját, a versenypályán végrehajtott feladatokat, a csapatmunkát és az önálló kutatási projektek prezentációját is. Ez utóbbi versenyszám évente változó tematika szerint valósul meg, idén a tanulás jövőjére kerestek innovatív megoldásokat a versenyzők.

A legjobb három projekt között volt normál szöveget diszlexiások számára kifejlesztett betűtípusra átalakító okostelefon-alkalmazás, a vívó technikáját monitorozó edzéstámogató rendszer és a diákokat tanulási stílusuk alapján csoportokba rendező program is. A nem szokványos oktatási megközelítést képviselő versenysorozat érzékelhetően lélegzetelállító újításokra inspirálta a jövő mérnökeit és tudósait – értékelte a teljesítményeket a zsűri.

Szoros versenyben végül az első négy helyezett, a cseh Kvantové limetky és TeamCO3 nevű csapatok, a lengyel iKids-SAP, valamint az abszolút győztes, a szlovákiai TalentumSAP jutottak tovább a németországi döntőbe. A kassai Márai Sándor Gimnázium diákjaiból álló felvidéki magyar csapat ezenkívül hazavihette a National Instruments Hungary Kft. különdíját is. Összetettben ötödik lett a budapesti Alternatív Közgazdasági Gimnázium csapata (SAP-ka-SÁL) és hatodik helyen végeztek a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceum tanulói (Adysok).

(MTI)